AKP, 12 YILDA SOSYAL DEVLETİ ORTADAN KALDIRDI

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu: "AKP'nin gelir adaletsizliği, yoksullaştırma ve değersizleştirme politikaları, emeklileri ve yaşlıları perişan etti."

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu; "İşsizlik son yılların en yüksek rakama yükseldi. Enflasyon çarşıda pazarda adeta çıldırdı. Ülke, son bir ayda TL'nin döviz karşısında değer kayıplarıyla yoksullaştı. Bu ekonomik tabloda yaşlılar çok ciddi bir yaşam mücadelesi veriyor"


(18.03.2015) - CHP İzmir Milletvekili ve İzmir 2. Bölge Milletvekili Aday Adayı Mustafa Moroğlu, AKP hükümetinin 12 yıllık icraatları sonunda toplumun tüm kesimlerinin yolsullaştığını, bu durumdan en çok emeklilerin ve yaşlıların etkilendiğini söyledi.

Her yıl 18–24 Mart tarihleri arasında kutlanan "Yaşlılara Saygı Haftası" münasebetiyle bir açıklama yapan Moroğlu, "AKP iktidarda bulunduğu 12 yılda, vahşi kapitalist uygulamalar sonucu sosyal devleti ortadan kaldırıldı. İktidar, sosyal güvenlik sisteminin tüm kazanımlarını sermayenin insafına bıraktı. Emeklilik fonlarını finans sektörüne aktardı. Sistemin yükünü de çalışanlara ve emeklilere yükledi." Dedi.

YAŞLILAR, YAŞAM MÜCADELESİ VERİYOR
Ekonomik krizin artık gizlenemediğini kaydeden CHP İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu, "İşsizlik son yılların en yüksek rakama yükseldi. Enflasyon çarşıda pazarda adeta çıldırdı. Ülke, son bir ayda TL'nin döviz karşısında değer kayıplarıyla yoksullaştı. Bu ekonomik tabloda yaşlılar çok ciddi bir yaşam mücadelesi veriyor" dedi.

Türkiye'de yaklaşık 15 Milyon emekli bulunduğunu, bunun 7,5 milyonunun yaşlı olduğunu söyleyen Moroğlu, "AKP'nin gelir adaletsizliği, yoksullaştırma ve değersizleştirme politikaları, emeklileri ve yaşlıları perişan etti. Yaşlılarımızın yüzde 75'i yoksullukla mücadele ediyor. Emeklilerimizin, yaşlılarımızın da elini taşın altına koymasıyla, 2015 genel seçimleri, ülkeyi hızla çürüten ve yozlaştıran vahşi düzenin sonu olacak. CHP iktidarında sosyal devleti, sosyal adaleti yeniden sağlayacağız" dedi.

2015 SEÇİMLERİ, VAHŞİ DÜZENE DUR DEMELİ

AKP hükümetinin emeklilik- sağlık-bakım hizmetlerini kâr alanı sayarak yaşlılık ekonomisi oluşturduğunu iddia eden Moroğlu, "Yaşlılarımız, bu ülkenin ve hepimizin onurudur. Emeklilerimiz, yaşlılarımız büyük bir güç. Aslında bu ülkenin kaderini değiştirebilecek, 15 milyonluk bir güç. Haziran seçimlerinde bu büyük güç artık harekete geçmeli ve bu vahşi düzene bir dur demeli. Ben bunun gerçekleşeceğine yürekten inanıyorum" dedi. Moroğlu, Sosyal Güvenlikten, barınmaya, ısınma, bakım hizmetlerine kadar yaşlıları, sosyal güvencesi olmayanların desteklenmesi gerektiğini ifade ederek, "CHP iktidarında; tüm vatandaşlarımızın doğumdan ölüme kadar Sosyal Devlet güvencesi altında olacak. Yaşlılar Haftası vesilesiyle, tüm büyüklerimize nice sağlıklı ve mutlu günler diliyorum" dedi.