AKP, ÇİFTÇİNİN DE BELİNİ BÜKTÜ

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu, köylünün çiftçinin en zor günlerini AKP iktidarı döneminde yaşadığını belirterek, "Çiftçimiz üretemez, ürettiğini satamaz, banka borcunu ödeyemez, geçinemez hale geldi"dedi.
Ön seçim çalışmaları kapsamında Ödemiş"in Ovakent, Konaklı beldelerini ve Çatalarmut Köyü"nü ziyaret eden ve üreticilerle bir araya gelen Moroğlu, son 10 yılda toplumun bütün kesimleri gibi çiftçilerin de yoksullaştığını belirterek şöyle dedi:
"2000'li yılların başına kadar ülkemiz dünyada tarım ürünleri açısından kendine yeten 7 ülkeden biriydi. Son 10 yıl içinde geldiğimiz durum ortada. Artık şeker pancarını bile ithal eden bir ülke haline geldik. Çiftçimiz gübreye, tohuma, tarım ilacına üst üste gelen zamlar yüzünden tarlasını ekemez duruma geldi. Bir yıl boyunca emek verip ürününü yetiştiren çiftçimiz bu kez sattığı üründen aldığı bedelle borçlarını ödeyemiyor. Geçimini sağlayabilmek için son çare olarak bankalardan kredi çeken çiftçimiz, AKP iktidarının neden olduğu ekonomik krizin derinleşmesiyle bankalardan aldığı borçların taksitlerini bile ödeyemez hale geldi. Kısacası çiftçimiz üretemiyor, üreten çiftçimiz tüccarın eline düşüyor, ürününü neredeyse zararına satıyor. Birçok ürün para etmediği için ya tarlada bırakılıyor ya da çöplüğe dökülüyor. Bu iktidar toplumun bütün kesimleri gibi çiftçimizi de yaşayamaz hale getirdik. CHP iktidarında memurumuz, işçimiz, emeklimiz gibi çiftçimize de refah içinde yaşayabileceğini, ürününü geçinebilecek fiyata satabileceği ekonomik koşulları sağlayacağız."