İŞ CİNAYETLERİNİ UNUTMA

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu, güvencesiz ve taşeronla çalışma koşullarının derinleştiği, AKP'nin yeni Türkiyesi'nde en az 3 işçinin yaşamını yitirdiğini belirterek, "Soma, Ermenek ve Torunlar felaketlerinin yaşandığı 2014 yılında 1886 işçi hayatını kaybetti" dedi.

Moroğlu, TMMOB'un geçen yıl kabul ettiği  "3 Mart  İş Cinayetlerine Karşı Mücadele Günü" nedeniyle yaptığı açıklamada emekçilerin, sermayenin aşırı kar hırsı yüzünden, işyerlerinde iş kazası denilerek iş cinayetlerine maruz bırakıldığını belirterek şu açıklamayı yaptı:
"Sosyal devlet uygulamaları, ortadan kaldırılmaya çalışılıyor. Örgütlü toplum yok edilmek isteniyor. Çalışanlara köle düzeni, şartları dayatılıyor. Sendikasız örgütsüz, güvencesiz sömürü düzenini pekiştirmek istiyorlar. Çalışanlar ücretli kölelik düzenine mahkûm edilmek isteniyor. "
İLO rakamlarına göre bugün dünyada her 15 saniyede bir işçinin, iş kazaları veya meslek hastalıkları nedeniyle hayatını kaybettiğini belirten CHP İzmir Milletvekili Moroğlu şöyle dedi:

TÜRKİYE'DE GÜNDE ÜÇ İŞÇİ ÖLÜYOR
"Her gün yaklaşık 6 bin 300 kişi iş kazası veya meslek hastalıkları nedeniyle yaşamını kaybediyor. Her yıl yaklaşık olarak 360 bin kişi iş kazası, 1 milyon 950 bin kişi ise meslek hastalıklarından dolayı yaşamını yitirmektedir. Her yıl 270 milyon iş kazası meydana gelmekte ve 160 milyon kişi meslek hastalıklarına yakalanmaktadır. Her yıl, çoğunlukla gelişmekte olan ülkelerde, zehirli maddelerden dolayı 651 bin işçi yaşamını yitirmektedir. Ülkemiz açısından da durum oldukça vahimdir. Ülkemizde her gün ortalama 176 iş kazası olmakta, 3 emekçi yaşamını kaybetmekte ve 5 emekçi iş kazası sonucu iş göremez hale gelmektedir. Bu nedenle ülkemiz iş kazalarında Avrupa ve dünyada ilk sıralarda; ölümlü iş kazalarında ise Avrupa'da birinci, dünyada üçüncü sırada yer almaktadır. Bu sonuç AKP iktidarının işçiye nasıl baktığını anlatan en iyi kanıttır."
Moroğlu, "CHP iktidara geldiğinde işçi sağlığı ve iş güvenliğinde temel amacımız; çalışanların sağlığına zarar verebilecek hususların önceden belirlenerek gereken önlemlerin alınmasını, iş kazası geçirmeden, meslek hastalıklarına yakalanmadan, sağlıklı ve güvenli bir ortamda çalışmalarının sağlanmasını, çalışanların ruhsal ve bedensel bütünlüğünün korunmasını sağlayacaktır" diye konuştu.