TÜRKİYE’DE “KADININ ADI” OLACAK

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu, Türkiye'de kadınların eşitlik, refah ve barış dolu bir yaşam için sürdürdükleri mücadelenin başarıya ulaşacağını söyledi.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle yaptığı açıklamada  "Türkiye'de Kadının Durumu" raporuna göre, Türkiye'de okuryazar olmayanların yüzde 75,5'ini kadınlar oluşturduğunu, 5 milyon 732 bin kadının hala okuma yazma bilmediğini söyledi.

Atatürk'ün, "Ülkesine yararlı evlatlar yetiştirebilmeleri kadınların pek çok yüksek özelliği şahıslarında taşımalarına bağlıdır. Bu sebeple kadınlarımız erkeklerden daha çok aydın, daha çok feyizli, daha fazla bilgili olmaya mecburdur" dediğini hatırlatan Moroğlu "Kadınlara hem seçme hem de seçilme hakkını tanıyan dünyadaki ilk ülke Türkiye Cumhuriyeti'dir" diye konuştu.

Kadının karar verme mekanizmalarında yönetici kadın oranının ABD'de yüzde 46, Rusya'da yüzde 39, Almanya'da yüzde 36, İngiltere'de yüzde 33, İtalya'da yüzde 29, Yunanistan'da yüzde 26 ve Türkiye'de yüzde 6 olduğunu belirten Moroğlu, " Parlamentoya katılım oranında da yüzde 9'luk oranıyla birçok Avrupa ülkesinin gerisinde kalıyor" dedi.
Kadına şiddetin ve kadın cinayetlerinin son yıllarda arttığına dikkati çeken Moroğlu, kadını ikinci sınıf insan olarak gören AKP iktidarının; yanlış politikaları ve dayatmalarıyla ülkeyi  kadınların şiddete uğradığı, hor görüldüğü, öldürüldüğü bir yer haline getirdiğini söyledi.

Moroğlu, "AKP, günümüzde hayatın her alanında başarıdan başarıya koşan kadınlarımızın, sokakta değil evinde, üretmeden, kimliksiz, yalnızca çocuk yetiştiren bireyler olarak yaşayacağı bir sistemi yerleştirmeye çalışıyor. Ama aydınlık, güçlü, çağdaş ve sesi her geçen daha gür çıkan Türk kadını buna kesinlikle izin vermeyecek, ülkemiz kadınlarımızın başarılarıyla gelişecek, çağdaş ülkeler arasındaki yerini alacaktır. CHP iktidarında kadın olması gereken yerde olacaktır. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, evinde, laboratuvarda, tezgahta, fabrikada, okulda emek veren ter döken bütün kadınlarımıza kutlu olsun."