CAN VE ERDEM İÇİN SİLİVRİ’DEYİZ

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Yönetim Kurulu,  Yönetim toplantısını Umut Nöbeti tutmak için gittiği Silivri Cezaevinin önünde yaptı. İl Başkanı Alaattin Yüksel başkanlığındaki CHP heyetinde İl yönetim Kurulu üyeleri, Parti Meclisi üyesi ve 24. Dönem İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu, İl Disiplin Kurulu üyeleri bulunuyor.  İl Başkanı Alaattin Yüksel, Tutuklu gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül'le görüştü. Gül ve Erdem, Yüksel'e duygularını anlattıkları birer mektup verdi. 

DÜNDAR VE GÜL İLE  BİRER SAAT
Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Başkanlığı bir ilki gerçekleştirerek, Cezaevi önünde Yönetim Kurulu toplantısı yapan ilk siyasi kurum oldu. CHP İzmir İl Yönetim Kurulu "Umut Nöbeti" için gittiği Silivri cezaevinin önünde, Özgürlük gündemiyle yönetim kurulu toplantısı yapıldı. Umut Nöbeti öncesinde' de CHP İzmir İl Başkanı Alaattin Yüksel,  Can Dündar ve Erdem Gül'le ayrı ayrı, yaklaşık 1'er saatlik görüşmeler gerçekleştirdi, Yüksel, her iki gazeteciyi de cezaevinden çıkar çıkmaz İzmir'e davet etti. Yüksel görüşmelere ilişkin şunları anlattı. 

CAN DÜNDAR, "AZ KALDI BULUŞACAĞIZ"
Tüm dünya'da ses getiren bir habercilik başarısına imza attıkları için, talimatla tutuklanan Can Dündar ve Erdem Gül ile ayrı ayrı görüştük. Cezaevinde tecrit koşulları devam ediyor, sadece birbirlerini görebiliyorlar. Ancak her iki gazetecimiz de, "Artık bundan daha fazlasının kendilerine yapılamayacağını, ülkenin baskı ve zulümden kurtulması için bedel ödediklerini, gerekirse daha fazlasını da ödemeye hazır olduklarını" söylediler. Her ikisi de oldukça moralli ve dirençli gözüküyordu. Tüm hapishane koşullarına rağmen kendilerini oldukça iyi gördüm. Hatta biz onlara moral vermeye gittik ama, söyledikleriyle, bizler için yazdıklarıyla onlar bize daha fazla umut ve moral verdiler diyebilirim. Dündar, mektubunda "Az Kaldı Buluşacağız" diyor. Haklılıklarının bir kez daha ortaya çıkacak olmalarından, kısa zaman içinde özgürlüklerine kavuşacaklarına bizim gibi emin olmalarından dolayı, şimdi daha da dirençliler. Yaptığımız ziyaretten çok mutlu olduklarını, İzmir'in özgürlük mücadelesinin kendileri için çok anlamlı olduğunu ifade ettiler. Her ikisini de, çıkar çıkmaz İzmir'e gelmeleri için davet ettik. İkisi de İzmir için yazdıkları kısa mektuplarla İzmir'e olan sevgi ve özlemlerini dile getirdi. 

HUKUKİ GEREKÇE YOK, TALİMAT VAR
Tutuklu olanın aslın halkın haber alma özgürlüğü olduğunu, bu ayıbın kısa süre içinde son bulacağına inandığını da belirten Alaattin Yüksel sözlerini şöyle sürdürdü. "İki gazetecimiz de bir talimatla, hukuki hiç bir gerekçesi yokken tutuklandılar. Türkiye dışında, Dünya'nın her yerinde Can Dündar'ın haberi ödül alırdı ama Türkiye'de yaptıkları kirli işer açığa çıkanların talimatıyla, ödülleri tutuklanmak oldu. İddianame hazır. Her türlü suç üretme çabalarına rağmen hukuken tutuklama ve cezaevinde kalmalarını sağlayacak hiçbir sebep bulunamıyor. Tutuklu gazetecilerimizin de, bizimde tek amacımız ve mücadelemiz var, Türkiye'yi bu hale getiren, Özgürlükten insanlarımızı yoksun bırakan AKP iktidarından kurtulmak." 

İKİ İSİMDEN İZMİR'E MEKTUP VAR
Yüksel, Erdem Gül ve Can Dündar'ı özgür kalır kalmaz İzmir'e davet ettiklerini de belirterek "Her iki gazetecimiz de ziyaretlerimiz ve desteğimizle ilgili partimize ve İzmir'e teşekkürlerini ve özlemlerini ileten mektuplar yazdılar. Erdem Gül, kışın çocuklarıyla kar topu oynayamadı belki ama, ailesiyle birlikte Çeşme'nin, Seferihisar'ın, Karaburun'un sahillerinde çıplak ayaklarla özgürce dolaşarak baharı karşılayacaktır. Can Dündar çok özlediğini söylediği İzmir'de özgürlüğün tadını çıkaracaktır. Bunun için Özgürlüklerine kavuşur kavuşmaz kendilerini İzmir'e davet ettik" dedi
CHP İl Başkanı Yüksel, ziyaretleri sırasında kendilerini karşılaya ve çok iyi bir şekilde ağırlayan CHP İstanbul İl Başkanlığı ve CHP Silivri İlçe Başkanlığına da teşekkür etti.