CHP PM ÜYESİ MUSTAFA MOROĞLU GÜNDEMİ ÇANAKKALE'DE DEĞERLENDİRDİ

CHP Çanakkale İl ve İlçe Örgütlerini denetlemek için Çanakkale'ye gelen CHP İzmir Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Mustafa Moroğlu ile CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ, dün CHP İl binasında basın açıklaması düzenleyerek gündemi değerlendirdiler. 

CHP İl ve İlçe Örgütlerini denetlemek amacıyla Çanakkale'ye gelen CHP İzmir Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Mustafa Moroğlu ile CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ, CHP İl binasında gündeme dair değerlendirmelerde bulundular. İl binasında düzenlenen basın toplantısına CHP İl Başkanı Nejat Önder, CHP Merkez İlçe Başkanı Dr. Celal Karakaş, İlçe Başkanları ve partililer katıldı. 
Toplantıda ilk olarak söz alan CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ, yaptığı konuşmada; "Ülke olarak çok zor günlerden geçiyoruz. Artık bu ülkede ileriki dönemlerde nasıl bir Türkiye olacağı belirlenmesinin en kritik dönemlerden birini yaşıyoruz. İktidarın baskıların en yoğun olduğu zamanları yaşıyoruz. Başkanlık sistemi ve 'Yeni Anayasa' arayışları bu ülkenin gündemine sokulmuş durumda. Aslında vatandaşın gerçek gündemi bu değil. Vatandaşın gerçek gündemi, ekonomi ve zorluklar. Özellikle dış politikadan kaynaklanan ciddi sorunlar yaşayan bir ülkeyiz. Adeta bir Ortadoğu ülkesi haline gelmiş durumdayız. Özellikle de iktidarın bu dönemde karşımıza çıkardığı yasalar her zaman kendi menfaatlerine göre pragmatik davranışlarının bir yansıması olarak çıkan yasalar. Geçenlerde komisyondan geçti, bir siyasi etik yasasını önümüze getirdiler. Bir baktık, siyasi etik yasası özellikle Avrupa Birliği'yle varılan anlaşma gereğince Avrupa Birliği tarafından çıkarılması istenen yasalardan birisi. Yasaya baktığımız zaman, sanki siyasi etik yasası sadece muhalefet milletvekillerine çıkarılan bir yasa gibi duruyor. Burada CHP olarak ifade ettik, bakanların, başbakanın, hatta Cumhurbaşkanının bu yasaya dahil edilmesi gerekir. Çünkü iktidar olanaklarını kullanan parti her zaman etik kurallara daha fazla uymak zorundadır. Asıl siyasi etik yasası iktidardaki milletvekilleri, bakanlar için çıkarılması gereken bir yasadır diye söyledik. Özellikle en fazla karşı olduğumuz unsurlardan bir tanesi, eşit temsil ilkesinin bu yasada uygulanmamış olması. İç tüzüğün getirdiği bu siyasi etik kurulda çoğunluğun egen olduğu bir kurul olması" dedi. 
"Bu iktidarın tohumları o gün atıldı"
Toplantıda söz alan CHP İzmir Milletvekili ve PM Üyesi Mustafa Moroğlu ise yaptığı konuşmada; "Ben Çanakkale'de üç buçuk yıl kaldım. Ama sizin gibi konutlarda değil, 'İt Durmaz' tepesinde kaldım. 12 Eylül darbesinin muhataplarından biriyim mağdurlarından biriyim. Çünkü 12 Eylül bu düzeni değiştirmek isteyenlere, emekten yana olan kuşağa karşı yapılan bir darbe idi. Kötü bir düze kurmak içindi ve o kötü düzen kuruldu. 12 Eylülde kurulmadı o düzen, o zaman başlandı, şuan devam ediyor. Bu iktidarın tohumları o gün atıldı. TÖB-DER'i kapattılar, DİSK'i kapattılar, bütün partiler kapatıldı, bütün mallarına el konuldu ve Kuranı Kerim ile Anayasa yoklaması yapıldı. Biz o gün yargılandık. Hak ettik yargılanmayı, çünkü bir kavgamız vardı ve kaybettik. Onlarda bizi yargıladı. Dediler ki, siz bu kavgayı kaybettiniz, cezanızı çekeceksiniz.  İdam cezası vereceğiz, kemiğinizi bükeceğiz, bir korku imparatorluğu yaratacağız, bundan sonra da bu işe kalkışmayacaksınız dendi. Tamam demeyenler mücadeleye devam ediyor. O gün atıldı bunun tohumları. Şimdi o zamanlar darbecilere karşı mücadele etmezsen darbeciler sana dokunmuyordu. Şimdi bunların farkı, onlardan olmazsan dokundurmaya vardırdılar işi. Maden ruhsatları, Tayyip imzalamadan kimseye maden ruhsatı verilmiyor" dedi. 
(Burhan Mert Balcı)