ŞİMDİ TAM DEMOKRASİ.. ŞİMDİ DAHA GÜÇLÜ PARLAMENTER DEMOKRASİ

AKP'nin yıllardır süren gerici, baskıcı, Cumhuriyet ile kavgalı zihniyetine hep karşı çıktık. AKP Gericiliğine karşı çıktığımız gibi Sivil ya da askeri cunta girişimlerine de karşı çıktık; Ortadoğu yanarken, İŞİD terörü Suriye'yi, Irak'ı, Yurdumuzu, Avrupa'yı kana bularken, Türkiye 15 Temmuz gecesi uçurumun eşiğinden döndü.
Türkiye'nin kurtuluşu; toplumsal kesimleri, siyasi partileri, üniversiteleri, aydınları, medyayı baskı altına alıp susturmak değil, tam demokrasiyle mümkündür. 
Bizler geçmişte çok acılar çektik. Artık bu ülke darbelerle anılmamalıdır. Demokrasi üzerinde hiçbir vesayet kabul edilemez. Demokrasi iktidara ulaşmak için bir araç değil, Amaç olmalıdır! Sadece askeri darbeler değil, Parlamenter Sisteme yönelik tüm müdahalelerin bir daha yaşanmaması için tüm tedbirler alınmalıdır. 
Bundan böyle hiçbir kurum, hiçbir kimse Anayasayı çiğnemeye, "fiili durum oluştu" diyerek Anayasayı kılıfına uydurmaya kalkışmamalıdır.
Türkiye'nin kurtuluşu tek adam diktasında değil, Parlamenter demokrasidedir. Türkiye'nin kurtuluşu, komşu ülkelerin sorunlarını Türkiye'ye taşıyarak, İŞİD'e destek vererek değil; Cumhuriyet'in kurucu değerlerine, Laikliğe, Atatürk İlke ve Devrimlerine sarılmakla mümkündür. 
Şimdi Devleti yönetenlerin, iktidar sahiplerinin tarihsel sorumlulukla hareket etmesi gerekiyor. 15-16 Temmuz gecesi yaşanan bazı olaylar gösterdi ki, Türkiye'yi yakın gelecekte bekleyen en büyük tehlike, Ortadoğu'yu yakan yıkan İŞİD ve Radikal dinci örgütlerin tehdididir. 
Devleti yönetenleri, AKP İktidarını; Hukukun Bağımsızlığını sağlamaya, insan hak ve özgürlüklerini geliştirmeye, toplumsal taleplere kulak vermeye, doğayı çevreyi rant için talana son vermeye, yolsuzluk ve yoksullukla mücadele etmeye, Sendikal hak ve özgürlükleri genişletmeye, Üniversitelerimizi özgürleştirmeye, Milli eğitimin yeniden Cumhuriyet'in kurucu değerlerine, laikliğe uygun bir modele dönüştürülmesi için ivedilikle yapısal önlemler almaya davet ediyorum.
Unutmayalım; Yurttaşlarımızın seçeneği askeri darbe ya da tek adam diktatörlüğü değildir! Kurtuluş, örgütlü mücadeleyle kendi ellerimizdedir. Yurttaşlarımızın tek seçeneği ve kurtuluşu gerçek anlamda laik ve demokratik bir Türkiye'dir. Bu acıların bir daha yaşanmaması için daha güçlü Demokrasi… Hemen şimdi..

Mustafa MOROĞLU
CHP Parti Meclisi Üyesi
24. Dönem CHP İzmir Milletvekili