İZMİR MİLLETVEKİLİ MOROĞLU’NDAN “ÜÇ FİDAN”A ÜÇ KARANFİLLİ ANMA

(04 Mayıs 2012) - İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu, 12 Haziran 1980'de İnciraltı Yurdu'nda gençleri katleden karanlık ellerin tespitinin, 12 Eylülle hesaplaşmanın önemli bir parçası olduğunu söyledi.
İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu, TBMM kürsüsünden "üç fidan"ı idama götürenlere lanet okudu.
Mustafa Moroğlu ve 22 milletvekili arkadaşının imzasıyla, 12 Haziran 1980'de İnciraltı Yurdu'nda yaşananların tespit edilmesi ve bu olayların bir komisyon kurularak araştırılması talepli CHP Grubu önergesi; hem İnciralti'nda katledilen 5 gencin hem de Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan'ın da idamlarının Meclis gündeminde tartışılmasına vesile oldu.
İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu, Şubat ayında TBMM Başkanlığı'na verilen "İnciraltı'nda yaşanan olayların araştırılarak Meclis tarafından bu amaçla bir komisyon kurulmasını içeren" önerge üzerine, parti grubu adına söz aldı.
İzmir Milletvekili Moroğlu, 12 Haziran 1980'de İnciraltı Öğrenci Yurdu'nda katledilen ve bu katliamdan 3 ay sonra yaşanan 12 Eylül askeri darbesiyle "unutulan katliamlar" arasında yerini alan İnciraltı Katliamı'nı Türkiye gündemine taşıdı.
Meclis kürsüsünden katliamı gerçekleştirenlerin tespitinin önemine vurgu yapan Moroğlu, 12 Haziran 1980'de yaşamlarını yitiren İsmail Baytok, Mehmet Ali Arun, Mustafa Uslu,  Ali İhsan Tan,  Hüseyin Akdağ'ın ölümlerinin arkasındaki nedenin kurulacak bir komisyonla araştırılmasının; 12 Eylül'le hesaplaşıyoruz diyenler açısından bir samimiyet testi olacağına değindi. Moroğlu, olayda yaralananların İnciraltı Yurdu'ndan çıkarılmalarına izin verilmediğinin ve otopsi raporlarında katledilen gençlerin M1 – M6 silahlarından çıkan kurşunlarla öldüğünün tespit edildiğini hatırlattığı konuşmasında, "Darbeleri hazırlayan katliamlarla da hesaplaşmalıyız. Bu katliamın sorumlusu kim, emri kim verdi, yargılama ne aşamada? Bilgiler hala sır. Bu olayın 12 Eylül ile ilişkisini ortaya koymalı. Hesaplaşmak istiyorsanız, 6 Mayıs'ta üç fidanı idam edenlerle hesaplaşmalısınız. Karanfilleri kürsüye bilerek aldım. Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan, Yusuf Aslan'ı anmayı bir seremoni olarak düşünmemeliyiz. Onların neden yok edildiklerini bilmemiz lazım. Onlar Mustafa Kemal için yürüdüler, Filistin halkı için savaştılar. Tütün-pamuk mitinglerinde halklarının yanındaydılar" dedi.
Moroğlu, idam öncesinde Deniz Gezmiş'in babasına yazdığı mektubu okudu ve sözlerini "Onları idama götürenlere lanet olsun" diyerek tamamladı.
CHP'nin İnciraltı Katliamı ile ilgili komisyon kurulmasını öneren araştırma önergesi, AKP'lilerin ret oylarıyla kabul edilmedi.