Evet- Hayır kamplaşmasına düşmeden bir araya gelmeliyiz

Karaburun Demokrasi Platformunun düzenlediği referandum panelinde anayasada değişmesi planlanan maddeler anlatılarak 'hayır' çağrısı yapıldı.
Sendika, parti, derneklerin bir araya gelerek kurduğu Karaburun Demokrasi Platformu, referandum öncesinde düzenlediği panelde anayasa değişikliği ile yapılmak istenenleri ve referandumda neden hayır verilmesi gerektiğini Karaburun halkına anlattı. 

Belediyenin kapalı düğün salonunda yapılan panelin konuşmacıları CHP 24. Dönem İzmir Milletvekili ve Parti Meclisi (PM) üyesi Mustafa Moroğlu, CHP YDK üyesi Avukat Şehrazat Mercan, DİSK Genel İş Sendikası İzmir 4 Nolu Şube Başkanı Şükret Sevgener, KESK Tüm Bel Sen Sendikası İzmir 1 Nolu Şube Sekreteri Birkan Acar yer aldı. 
Çok sayıda Karaburunlu'nun yanı sıra Karaburun Belediye Başkanı Ahmet Çakır'ın da katıldığı panelde emek, demokrasi ve pek açıdan sonuçları  anayasa değişikliği değerlendirildi. Sendikal hakların en çok başkanlık sistemlerinde ihlal edildiğini belirten, DİSK Genel İş Sendikası İzmir 4 Nolu Şube Başkanı Şükret Sevgener, başkanlığın işçilere zararlı olduğunu ifade ederek başkanlık sistemlerinde örgütlenmenin ve TİS haklarının daha düşük olduğunu vurguladı. 

Emeğin önünde engellerin olduğu bir ülkede demokrasiden bahsedilemeyeceğini de dile getiren Sevgener, başkanlık rejimlerinde işçi ölümlerinin, çalışma saatlerinin de daha fazla olduğunu bilgisini de verdi. Son 3 haftayı alanlarda, köylerde, pazarlarda üyeleri ile birlikte hayır için çağrıda bulunarak geçireceklerini de ekleyen Sevgener "Başbakan geçtiğimiz günlerde hayır'cılara bakarak karar verin. Gelin hayır'cıları sayalım. Hayır'da emekçiler var. Hayır'da özelleştirme karşıtları var. Hayır'da taşerona kadro yalanına inanmayan işçiler var. Hayır'da doğanın talanına karşı duranlar var. Hayır'da Ensar Vakfı'na karşı haykırış var. Hayır'da atanamayanlar öğretmenler. Hayır'da Gezi, adalet, umut var" dedi. 

CHP YDK üyesi Avukat Şehrazat Mercan, anayasa değişikliğinin hukuk ve devletin yapısı açısından sonuçlarını değerlendirdi. Anayasa değişikliğinde yer alan OHAL ve başkanlık kararnamelerini anlatan Mercan, mevcut OHAL sürecinin sürekli olarak devam edebileceğini, meclisin devre dışı kalacağını vurguladı. Mercan şunları söyledi "Şu anki anayasa değişikliği ilk anayasadan bile daha ilkel ve hukuka aykırı bir şekilde.  2023 için hedefleri, devleti tek kasa, tek ses şeklinde yönetmek istiyorlar. 16 Nisan'da hayır oyu çıkacak ama yine de oturmamak köy köy dolaşıp gezmemiz gerekiyor. Hepimiz bunu için görevliyiz. Son günleri en iyi şekilde değerlendirmemiz gerekiyor".
KESK Tüm Bel Sen Sendikası İzmir 1 Nolu Şube Sekreteri Birkan Acar, anayasa değişikliğinin kamu emekçileri açısından değerlendirdi. 15 Temmuzdaki darbe girişiminden en çok kamu emekçilerinin etkilendiğini ifade eden Acar, kamu emekçilerinin hukuksuz bir şekilde ihraç edilmesine değindi. 
Anayasa değişikliğinin onaylanması durumunda kamu emekçilerinin iş güvencesinin ortadan kalkacağının da altını çizen Acar, "Emekçilere yönelik bir iyileştirme olmadığı gibi bir kişi tarafından alınacak keyfi uygulamalarla, sendikal haklarımız, kazanılmış haklarımız tamamen elimizden alınacak. Memleketin geleceğinin değiştirmesi için emekçilerin birliğine ihtiyacımız var. Evet ve hayır kamplaşmasına düşmeden bir araya gelmemiz gerekiyor. En çok bizim alanlarda olmamız gerekiyor. 16 Nisan'da sandıklara da sahip çıkmamız gerektiğini unutmayalım" dedi.  Acar, referanduma yönelik birlikteliklerinin sonrasında da devam etmesi gerektiğinin altını çizdi. 

Son olarak konuşan CHP Parti Meclisi üyesi Mustafa Moroğlu, geri kalan sürecin iyi bir şekilde değerlendirilmesini gerektiğini ifade ederek şunları söyledi "İyi görev bölüşümü yapalım ve nerede, ne diyeceğimizi iyi planlayalım. Artık biz emek/sermaye ekseninde bölünmüş bir ülke değiliz, yaşam biçimlerine göre bölünmüş bir ülkeyiz. Hayır çıkarsa bizi güllük gülistanlık bir Türkiye beklemiyor. Biz bu düzen çok iyi bir düzen olduğu için hayır demiyoruz. Hayır çıkmasını isteyenlerin aynı zamanda yeni bir dünya istediğini de dile getirmeli" dedi. 
Referanduma katılımın artması durumunda hayır çıkacağını da dile getiren Moroğlu "Sandığa gitmeyi özendireceğiz. Özellikle sandığa gitmeyeceklere, kararsızlara, AKP'ye oy verenlere ve MHP seçmenine gitmemiz gerekiyor. Sonuçlarını onlara anlatmamız gerekiyor. 17 Nisan'da hayır çıktığında umut bir kartopu büyüyecek. Herkes kendini daha mutlu hissedecek. Hayır çıktığında bizi yeni bir görevler bekliyor. Bu görevlerden biri de birlikte mücadeleyi sağlamaktır" dedi.

Panelde söz alan şimdiye kadar bir vatandaş da "Şimdiye kadar MHP'ye oy verdim ama evet'çi değilim. Ben Cumhuriyet için hayır oyu vereceğim ve AKP seçmenlerinden de hayır oyu istiyorum" dedi. 

Haber: Evrensel Gazetesi