Özgeçmiş

MUSTAFA MOROĞLU

1958 Denizli doğumludur. Uludağ Üniversitesi’nde İşletme eğitimi aldı. 1970’li yıllarda başlayan siyasi mücadelesi bugüne kadar ara vermeden devam etti. Yaşamı boyunca; yaşına, deneyimlerine, yeteneklerine uygun bulduğu alanlarda mücadelesini sürdürdü.

1974 yılından bu yana İzmir halkının bütün kesimleriyle iyi ilişkiler kurdu. Öğrencilik yıllarında demokratik lise, özerk demokratik üniversite; çalıştığı fabrikalarda da iş güvenliği ve sınıf sendikacılığı için mücadele etti. Yurttaşların günlük yaşamlarında karşılaştıkları sorunların çözümü için verdikleri mücadelede ya önlerinde ya da yanı başlarında durdu.

Mücadelesini 1989 yılından bu yana SODEP-SHP-CHP içerisinde sosyal demokrat ideolojiyi rehber alarak devam ettirdi. SODEP bünyesinde Konak İlçe Eğitim Komisyonu Sekreterliği yaptı. 1992 seçimlerinde SHP Seçim Kurulu Başkanlığı görevini üstlendi.

Yine 1989 yılından bu yana iş yaşamındaki meslek örgütlerinde, İzmir Ticaret Odası’nda etkinliklerini sürdürdü. İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği’nde, Danışma Kurulu üyesi olarak görev yaptı.

Sosyal demokrat ideolojiyi temel alan, toplumun tüm katmanlarını birleştiren bir parti yapılanması için yapılması gereken görevleri önde tutan Moroğlu, 1994 - 1995 yıllarında Balçova İlçe Başkanlığı ve Kurultay Delegeliği; 2010 – 2011 yıllarında Balçova İlçe Başkanlığı ve Kurultay Delegeliği görevlerinde bulundu.

İzmir Sosyal Demokrasi Derneği’nin kuruluşunda yer aldı ve iki yıl boyunca başkanlığını yaptı. İzmir Sosyal Demokrat Platform Dergisi’nin yayınına öncülük etti.

Denizli Güneyliler Vakfı’nın kurulmasına önderlik etti. Dostluk Dayanışma Vakfı’nın aktif bir üyesi olarak her alandaki dayanışma mücadelesine destek oldu.

12 Haziran 2011 Genel Seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi’nden 24. dönem İzmir Milletvekili seçildi. 

TBMM’de görev yaptığı 5 yıl boyunca AKP İktidarının yoksullaştırdığı kitlelerin sesi oldu. Her fırsatta emek örgütleriyle, emekçiyle beraber sokakta da mücadelesini sürdürdü.

“Hayatın her alanında Mücadeleye devam” diyen Mustafa Moroğlu, 16-17 Ocak 2016 tarihlerinde yapılan CHP 35. Olağan Kurultayı'nda Parti Meclisi Üyeliği'ne seçildi. Halen bu görevini sürdürmektedir.